Народни лекови при болки во зглобовитеАртритис е воспаление на еден или повеќе зглобови, а се манифестира со болка и оток на зафатениот зглоб. И покрај тоа што постојат повеќе од сто видови на заболувања под името артритис, во праксата се покажа дека во позадината на болката и отокот на зглобот најчесто се кријат ревматскиот артритис, гихт и остео артритис, но, не смееме да го занемариме и фактот дека во заднина може да постојат и некои други многу посериозни болести.

Зглобовите претставуваат анатомско место каде што се спојуваат две коски. Р̕скавицата е составена од колаген и го спречува оштетувањето на коските од меѓусебното триење (фрикција). Друга важна состојка која има заштитна улога и ги дистрибуира хранливите елементи до зглобовите претставува синовијалната течност. Многу е јасно дека кога зглобовите се изложени на поголеми физички напори и подолго време во континуитет, основните компоненти на р̕скавицата се трошат и предизвикуваат болки. Доколку не се работи за некоја патолошка дегенеративна состојба, со адекватни суплементи може да се намалат и отстранат болките, поточно со едноставно „подмачкување˝, можете да продолжите со својата омилена рекреација.

Проблемите поврзани со моторниот (локомоторниот) систем може да вклучуваат различни болести и растројства, како оштетување на зглобовите, ‘рскавицата, околоставните ткива и други органи на ‘рбетниот

Според анкети, околу 80% од луѓето во различна возраст се соочуваат со некаков вид болка во зглобовите. За да се намали слабоста обично се именуваат различни лекови. Не смееме да заборавиме и за народните лекови кои исто така можат да помогнат. Делиме некои од нив.

Компресија со рен

Земете мало парче рен, изрендајте го и ставете го на парче газа. Применете врз погодените места и заврзете со завој (но не премногу тесен). Оставете ја компресијата да дејствува околу 20-30 минути.Тинктура од никулци на компир

Ако оставите стари компири неколку недели, ќе видите како врз нив се појавуваат мали израстоци. Тоа се компирови никулци. Иако не се погодни за исхрана, тие можат да ја олеснат болката во зглобовите.

Во тегла ставете мала количина никулци и посипете вотка. Чувајте на темно и ладно место за две недели. Потоа исцедете и по потреба поминувајте од тинктурата врз болните места.Тинктура со камилица

Може да направите оваа тинктура со свежи или суви билки. Ставете ги во тегла и ги прелива со маслиново или растително масло. Потребни ви 30 г билки и 0,500 мл масло. Чувајте тегла на суво и ладно место во тек на 14 дена. Потоа исцедете маслото и по потреба, со лесни масажни движења нанесете врз болните места.Компресија со жолта глина

Глината е користена со милениуми за олеснување на различни болести или моментални болки. Направете си густа каша од глина и вода и ја закачите врз болните места. Оставете да делува 20 минути и исплакнете.

Јапонски лек против болките во грбот и зглобовите

Овој едноставен јапонски рецепт од само 1 состојка е на далеку познат, а оние кои го испробале тврдат дека само по 1 седмица почувствувале разлика и подобрување.Зошто да го пробате овој лек?

Сите кои патат од вкочанетост во вратот и грбот, многу добро знаат колкава мака и нерасположение создаваат тие болки. Ние ви предлагаме еден рецепт за да ги одржите зглобовите подмачкани, а истовремено и да се решите од болките во грбот.

Како се подготвува?

Набавете 150g желатин во прав или листови, оној кој го користите за торти и колачи. Оваа доза е доволна за 1 месец.

Навечер ставете две рамни лажици желатин во четвртина чаша ладна вода, промешајте за да се изгубат сите грутки и оставете го да стои до утредента.

За време на ноќта желатинот ќе се претвори во желе, а таа смеса треба да ја изедете наутро, на празен желудник.

Нема да го расипете дејството ако додадете малку јогурт и мед.

Овој лек се користи точно 1 месец, по што се прави пауза од 6 месеци. На овој начин ќе ги подмачкате зглобовите, ќе ја зголемите менталната стабилност, метаболизмот и ќе го подобрите квалитетот и растот на косата и ноктите.


Воспалението на зглобовите може да инкорпорира голема мешавина на здраствени проблеми, како на пример, артритис, костоболка (реума) и лумбална ‘рбетна стеноза.

Вообичаената медицина не е доволно силна во лекувањето на агонијата во зглобовите, но сепак природните лекови можат да излечат или да ја олеснат болката.

Popular Today

Never Miss A Post!